altanki ogrodowe z kamienia

Małgorzata Łączyńska, Alicja Gawryś

Ogród na zacienionej, zalesionej działce

Ogród na zacienionej, zalesionej działce

Wypoczynek na zalesionej działce jest prawdziwą przyjemnością. Jeśli jednak liczymy na to, że na parceli ze starodrzewem łatwiej będzie nam pielęgnować ogród, jesteśmy w błędzie.

Nawierzchnie wokół domu - do kostki kostka

Kiedyś miały gładką powierzchnię, kilka wzorów i nieciekawe kolory. Dziś kostki betonowe mają tak różne kształty, faktury i barwy, że aż trudno uwierzyć, iż zrobione są... z betonu.

Ogród francuski

formowano i równo strzyżono. Aleje, szpalery, labirynty i punkty widokowe układały się w ogrodowe wnętrza o różnych funkcjach. W ogrodach barokowych niezwykle ważne były kontrast i światłocień – ich uzyskanie w praktyce polegało na zróżnicowaniu wysokości terenu w bezpośrednio sąsiadujących częściach

Elektronarzędzia

wykorzystująca papiery ścierne do szlifowania. Silnik wprawia papier ścierny w wibracje, co doprowadza do szlifowania materiału, szlifierka stołowa - umożliwia ostrzenie noży, nożyczek i szlifowanie metalu, szlifierka kątowa - umożliwia cięcie i szlifowanie drewna, metalu i kamienia, ale i również polerowanie

Kompleks Historyczno-Kulturalny "Zamek Radomyśl"

do Słobożańszczyzny. Szczególne miejsce w zbiorach muzeum zajmuje wyrzeźbiona z kamienia ikona św. Mikołaja, pochodząca z XII w. Niektóre ikony zachowały ślady sowieckiego tzw. ateizmu wojującego: wśród eksponatów muzeum znajduje się m.in. skrzynia wykonana z ikon czy też okiennica z przeciętego na połowy obrazu św

Dolina Szwajcarska

o Szwajcarię. Tam wpadły mu w oko charakterystyczne altanki, które zapragnął mieć w otaczającym jego rezydencję ogrodzie. Wybór takiej formy dla pawilonów nie był z pewnością przypadkowy. Co lepiej pasowało by do doliny jak nie modne w tym czasie domki – pawilony z romantycznej i podziwianej Szwajcarii

Niniwa

704-681 p.n.e. Z ogromnym rozmachem rozbudował on miasto, którego powierzchnia sięgnęła niemal 8 km2, a długość murów miejskich w obwodzie wynosiła ok. 12 km. System murów obronnych prezentował się imponująco: za pierwszym murem z kamienia o wysokości 4,5 m z regularnie rozmieszczonymi wieżami

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

altanki

Altanki

Altanka to lekka, zadaszona konstrukcja o ażurowych ścianach. Altanka pozwala na wypoczynek wśród zieleni, nawet jeśli pada deszcz lub mocno grzeje słońce.

Konstrukcja dachu altanki najczęściej wsparta jest na drewnianych słupach, ustawionych w narożnikach tej małej architektury - najczęściej zbudowanych na planie kwadratu, sześciokąta lub ośmiokąta. Aby przedłużyć trwałość altanki, słupy dobrze jest osadzić w metalowych stopach nad gruntem, a drewno użyte do budowy zabezpieczyć impregnatem. Warto przynajmniej jedno przęsło altanki wypełnić ażurową ścianką, która zapewni trochę izolacji od otoczenia.

Dach altanki najlepiej pokryć takim samym materiałem, jaki zastosowano na pokrycie budynku mieszkalnego stojącego na wspólnej posesji. Altanka i dom będą wtedy tworzyły elegancką całość założenia architektonicznego.

Podłogę altanki można wykończyć deskami lub nawierzchnią z kostki brukowej, płyt kamiennych, cegły ceramicznej czy też mrozoodpornych płytek terakotowych.