elementy dachu kopertowego

Joanna Siedlar

Włoska willa we Wrocławiu

Włoska willa we Wrocławiu

Właścicielom zależało, żeby ich dom był na lata - elegancki i ponadczasowy, klasyczny, a jednocześnie nowoczesny. Ta piękna willa, inspirowana architekturą włoską, to efekt ich oczekiwań i wyobrażeń.

Co jest potrzebne do pokrycia dachu oprócz dachówek podstawowych?

Wątpliwości, które często pojawiają się przed zakupem pokrycia dachowego, można streścić w jednym pytaniu: Co będzie potrzebne poza dachówkami?

Przebudowa z konieczności

Projektowanie tego domu odbywało się przy ogromnych ograniczeniach urzędowych i konstrukcyjnych. Ostatecznie w miejscu porzuconego w stanie surowym budynku powstał nowoczesny dom dla dużej rodziny.

Przepis na dobre lukarny

Przepis na dobre lukarny

jest dwoma połaciami schodzącymi się w kalenicy. W miejscu połączenia połaci lukarny i dachu domu tworzą się kosze.Trójspadowa. Ten rodzaj lukarny jest przykryty dachem z trzema połaciami, które zbiegają się w miejscu styku z połacią dachu (wygląda jak połowa dachu kopertowego) lub mają swoją

Elektryczne sterowanie dachu

sterowaniu szyb stosuje się zabezpieczenie przed zaciśnięciem dachu (w trakcie zamykania); urządzenie sterujące rozpoznaje zwiększony opór (wzrasta pobór prądu), zmienia się na krótko kierunek prądu (silnik obraca się w przeciwnym kierunku).Główne elementy elektrycznego sterowania dachu: czujniki Halla

Płatew

Płatew - element konstrukcji dachu, układany w kierunku prostopadłym do wiązarów dachowych. konstrukcje drewniane - pozioma drewniana belka podpierająca krokwie; konstrukcje stalowe - belka stalowa lub lekka kratownica w płaszczyźnie połaci dachowej. Przenosi obciążenia pokrycia dachu na wiązary.

Dymnik

Dymnik (wyglądek) – małe okienko albo otwór w dachu lub w szczycie pod kalenicą. Jego zadaniem było odprowadzanie dymu z domów pozbawionych komina. Jednocześnie doświetlało poddasze.

Kalenica (architektura)

Kalenica – najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych. Jest to tzw. kalenica główna, w odróżnieniu od linii przecięcia skośnych krawędzi połaci, które tworzą tzw. kalenice narożne. Nazwa staropolska, pochodzi od czynności "skalania" czyli łączenia słomy maczanej

Okap

Okap – dolna, pozioma krawędź dachu, zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Podstawową funkcją okapu jest skierowanie wody opadowej poza ściany budynku. Wzdłuż okapu zazwyczaj przebiega rynna.

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.