elementy dachu kopertowego

Dorota Lisik

Akcesoria dachowe w strefie kalenicy

Akcesoria dachowe w strefie kalenicy

Kalenica to najwyższa linia, utworzona w miejscu przecięcia się dwóch przeciwległych połaci dachowych. To miejsce należy bardzo dobrze zabezpieczyć przed przeciekaniem. Dlatego montuje się kilka różnych akcesoriów, które zapewniają także właściwą wentylację warstw dachu.

Co jest potrzebne do pokrycia dachu oprócz dachówek podstawowych?

Wątpliwości, które często pojawiają się przed zakupem pokrycia dachowego, można streścić w jednym pytaniu: Co będzie potrzebne poza dachówkami?

Włoska willa we Wrocławiu

Właścicielom zależało, żeby ich dom był na lata - elegancki i ponadczasowy, klasyczny, a jednocześnie nowoczesny. Ta piękna willa, inspirowana architekturą włoską, to efekt ich oczekiwań i wyobrażeń.

Przebudowa z konieczności

Przebudowa z konieczności

podtrzymywanie kopertowego dachu. Architekci dołożyli starań, by tworzyły one jednocześnie - w tym wysokim na 7 m wnętrzu - atrakcyjny element dekoracyjny. Stąd między innymi pomysł na zastąpienie tradycyjnych łączników czarnymi metalowymi elementami, wycinanymi z blachy i skręcanymi na widoczne śruby. Te

Przepis na dobre lukarny

Przepis na dobre lukarny

jest dwoma połaciami schodzącymi się w kalenicy. W miejscu połączenia połaci lukarny i dachu domu tworzą się kosze.Trójspadowa. Ten rodzaj lukarny jest przykryty dachem z trzema połaciami, które zbiegają się w miejscu styku z połacią dachu (wygląda jak połowa dachu kopertowego) lub mają swoją

Elektryczne sterowanie dachu

sterowaniu szyb stosuje się zabezpieczenie przed zaciśnięciem dachu (w trakcie zamykania); urządzenie sterujące rozpoznaje zwiększony opór (wzrasta pobór prądu), zmienia się na krótko kierunek prądu (silnik obraca się w przeciwnym kierunku).Główne elementy elektrycznego sterowania dachu: czujniki Halla

Płatew

Płatew - element konstrukcji dachu, układany w kierunku prostopadłym do wiązarów dachowych. konstrukcje drewniane - pozioma drewniana belka podpierająca krokwie; konstrukcje stalowe - belka stalowa lub lekka kratownica w płaszczyźnie połaci dachowej. Przenosi obciążenia pokrycia dachu na wiązary.

Dymnik

Dymnik (wyglądek) – małe okienko albo otwór w dachu lub w szczycie pod kalenicą. Jego zadaniem było odprowadzanie dymu z domów pozbawionych komina. Jednocześnie doświetlało poddasze.

Kalenica (architektura)

Kalenica – najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych. Jest to tzw. kalenica główna, w odróżnieniu od linii przecięcia skośnych krawędzi połaci, które tworzą tzw. kalenice narożne. Nazwa staropolska, pochodzi od czynności "skalania" czyli łączenia słomy maczanej

Okap

Okap – dolna, pozioma krawędź dachu, zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Podstawową funkcją okapu jest skierowanie wody opadowej poza ściany budynku. Wzdłuż okapu zazwyczaj przebiega rynna.

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.